Konferencja prasowa 20.06.2016

lmf_16_plakat_B1_bezsponsorow

Dziś odbyła się konferencja prasowa dotycząca zbliżającej się szóstej już edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival.

Gośćmi konferencji byli organizator i Kreator festiwalu, Beata Konieczniak oraz Prezydent Miasta Łodzi, Hanna Zdanowska.

Łódzki festiwal światła, jeden z największych tego typu w Europie, trwał będzie tradycyjnie trzy wieczory, od 7 do 9 października, w godzinach 18:45 – 24:00.

O zbliżającej się edycji opowiedziała Beata Konieczniak:

Działania festiwalowe obejmują po raz pierwszy długi deptak Piotrkowskiej od Roosevelta do Placu Wolności i dalej do Parku Staromiejskiego. Festiwal obejmie swoim zasięgiem również ukochany przez łodzian Plac Wolności, gdzie zrealizowany zostanie wielki spektakl audiowizualny, a w Parku Staromiejskim  zaczarujemy gości instalacjami artystycznymi.

Pierwszy raz obraliśmy temat przewodni Festiwalu Światła – w 2016 został nim oniryzm. Oniryzm czyli sen lub marzenie. W sztukach plastycznych pojawiał się w dziełach Francisca Goi  czy Salvadora Dalego. Oniryzm jest tematem wymarzonym dla festiwalu światła i ciekawym dla artystów. Wyobraźnia jest nieokiełznana i takie projekty pokażemy w tym roku.

Jak co roku podkreślimy piękno łódzkiej architektury i pokolorujemy światłem najsławniejszą w Polsce ulicę. Mappingi, projekcje wielkoformatowe, instalacje i iluminacje zrealizowane będą w różnych zakamarkach śródmieścia.

Podczas konferencji dowiedzieliśmy się również o wieloletniej umowie, jaką Fundacja Lux Pro Monumentis, organizator Festiwalu, podpisała z Łódzkim Centrum Wydarzeń, samorządową instytucją kultury, która odpowiada za organizację i wsparcie festiwali, koncertów, widowisk oraz wydarzeń kulturalno–artystycznych w Łodzi.

- Festiwal Światła to najpopularniejsza impreza, jaka odbywa się w Łodzi. Każdego roku kilkaset tysięcy osób na ulicach miasta może podziwiać piękną, podświetloną i magiczną Łódź. W październikowy weekend Łódź jest bez wątpienia najpiękniejszym miastem w Europie. Dlatego bardzo zależało nam aby Festiwal nie tylko został z nami na dłużej, ale żeby każdego roku był jeszcze lepszy i bardziej widowiskowy. – powiedziała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

Drugi weekend października to prawdziwe święto światła. Po raz kolejny do naszego miasta przyjadą najlepsi na świecie light designerzy z takich krajów jak Francja, Włochy czy Wielka Brytania.

20 czerwca to również debiut identyfikacji wizualnej Light.Move.Festival., która towarzyszyć nam będzie przez najbliższe miesiące poprzedzające festiwal.

Serdecznie zapraszamy na LMF 2016!